Psychologia pozytywna vs. psychoterapia pozytywna – czym się różnią?

W świecie psychologii od kilku dekad obserwujemy zwrot w kierunku budowania dobrostanu, a nie tylko leczenia zaburzeń. Coraz więcej mówi się o tym, jak wzmacniać zdrowie psychiczne, rozwijać potencjał i czerpać z życia satysfakcję. Dwa nurty, które w tej zmianie pełnią bardzo ważną rolę, to psychologia pozytywna Martina Seligmana i psychoterapia pozytywna Nossrata Peseschkiana. Choć …

Zaburzenia lękowe – kiedy niepokój zaczyna nam szkodzić

Lęk jest naturalną częścią ludzkiego życia. Chroni nas, ostrzega, mobilizuje. To on sprawia, że przygotowujemy się do egzaminu, zwalniamy na śliskiej drodze czy zastanawiamy się dwa razy, zanim podejmiemy ryzyko. Ale czasem lęk przestaje pełnić swoją ochronną funkcję i zaczyna przejmować kontrolę nad codziennym funkcjonowaniem. Mówimy wtedy o zaburzeniach lękowych – najczęściej występującej grupie zaburzeń …

„Nie róbcie ze mnie tyrana!” – czyli dlaczego przemoc nie zawsze wygląda tak, jak myślisz

W ostatnim czasie prowadziłam kilka rozmów z rodzicami, które miały z pozoru różne tła, ale prowadziły do bardzo podobnego momentu. Momentu, w którym trzeba było nazwać rzeczy po imieniu. W trakcie konsultacji dotyczących trudności dziecka, wychodziło na jaw, że w rodzinie obecne są przemocowe zachowania – krzyk, klapsy, zawstydzanie, czy kary. I kiedy nazywałam to …

Kiedy wsparcie bliskich nie wystarcza?

Życie potrafi zaskakiwać. Niezależnie od tego, jak stabilni się czujemy, mogą pojawić się momenty, w których czujemy się zagubieni, przytłoczeni emocjami lub po prostu nie potrafimy poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. W takich chwilach naturalnie szukamy wsparcia u naszych bliskich – rodziny, przyjaciół, partnerów. Jednak bywają momenty, w których pomoc bliskich może okazać się niewystarczająca. …

Wystarczająco dobry rodzic

Bycie rodzicem to jedno z najpiękniejszych, ale i najbardziej wymagających doświadczeń w życiu. Wiąże się z miłością, troską, odpowiedzialnością — ale też z wątpliwościami, zmęczeniem i… poczuciem winy. Wielu rodziców, z którymi pracuję, zadaje sobie pytania: „Czy robię to dobrze?”, „Czy nie skrzywdzę swojego dziecka?”, „Co jeśli popełniam błąd, którego nie da się cofnąć?”. Te …

Teoria umysłu a monotropowość w spektrum autyzmu

Monotropowość w spektrum autyzmu: nowe spojrzenie na teorię umysłu W psychologii od dziesięcioleci dominuje przekonanie, że jedną z kluczowych cech autyzmu jest deficyt teorii umysłu — trudność w przypisywaniu innym ludziom stanów mentalnych, takich jak przekonania, intencje czy emocje. To podejście było podstawą wielu interwencji terapeutycznych, szczególnie w pracy z dziećmi autystycznymi. Jednak współczesne badania …

Szkolenie – Trauma – wybrane koncepcje i metody terapii

Trauma – słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w rozmaitych konfiguracjach.Trauma więzi, transgeneracyjna, mikrotrauma, makrotrauma, PTSD, cPTSD… złożoność zjawiska jest ogromna.Wydaje się, że każdego z nas ten termin dotyczy – na różnych poziomach, w różny sposób.Każdy z nas ma doświadczenie, które mógłby odnieść do pojęcia traumy. Zapraszam na szkolenie poświęcone zagadnieniu traumy: porozmawiamy o konceptualizacji w …

Transkulturowa psychoterapia pozytywna

Nurt, który wielu osobom wydaje się nowy, swoje początki ma w późnych latach 60tych. W tym czasie Nossrat Peseschkian, zamieszkały w Niemczech psychiatra, neurolog, psychoterapeuta o irańskich korzeniach, zaczął opisywać swoją niezwykle inkluzywną, pełną nadziei wizję człowieka i procesu psychoterapii. Jako osoba urodzona w Iranie, od 1954 r. zamieszkały w Europie, zauważył, że te same …

Depresja

 „Osoba, która czuje się nieszczęśliwa, gdy dotknie ją nawet najcięższy cios, wciąż będzie w stanie szukać pocieszenia i pozwolić, aby choć w niewielkim stopniu ta pociecha przeniknęła jej serce i złagodziła ból. Będzie mogła szukać współczucia i pełnego miłości, troskliwego wsparcia oraz będzie w stanie przyjmować je od innych; będzie mogła okazywać sobie łagodność i …

Poziom funkcjonowania w spektrum autyzmu

Zostałam ostatnio poproszona o wypowiedź na temat poziomu funkcjonowania osób autystycznych. W języku opisującym spektrum autyzmu w różnych przestrzeniach, znajdują się określenia jak „autyzm wysoko/nisko-funkcjonujący” (HFA/LFA). No dobrze, wyobraźmy sobie, że jest taki stworek o nazwie „autyzm” i on może funkcjonować „wysoko” lub „nisko” – po czym wnika w DNA człowieka, nadając mu etykietę i zapewniając …